Baseny przenośne czy stacjonarne?

Na: Komentarz: 0 Trafienie: 4938

Jeszcze wcale nie tak dawno temu basen w ogrodzie jednoznacznie stanowił o społecznym statucie. Zbudowanie murowanego basenu przed domem pochłaniało niebagatelne środki, a samo utrzymanie tego obiektu także stanowiło później finansowe wyzwanie. 

Dzisiaj, wraz z rozwojem technologii, coraz mniej dziwi obecność takiego elementu w ogrodzie. Z drugiej jednak strony na rynku pojawiły się tzw. baseny przenośne, a więc takie, które znajdziemy w ofercie firmy Intex. Jakość ich wykonania jest dzisiaj naprawdę dobra, a ceny stosunkowo niskie. Z tego powodu rodzi się pytanie. Czy mając trochę wolnej przestrzeni w ogrodzie lepiej zbudować basen stacjonarny czy może zdecydować się na jakiś basen przenośny, chociażby z oferty Intex? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Problemy basenów stacjonarnych

                Popularność korzystania z przydomowych basenów wynika nie tylko z ich spadającej ceny, ale także z faktu, że miejskie baseny, czy po prostu kąpieliska, z roku na rok coraz bardziej zapełniają się ludźmi. Dla wielu żadną przyjemnością jest kąpanie się i wypoczywanie w tłumie. Basen obok domu zapewnia odrobinę prywatności, a do tego po prostu swobody i możliwości spokojnego wypoczynku. Dzięki nowoczesnym technologiom ceny basenów stacjonarnych faktycznie poważnie spadły, ale i tak nadal dla wielu mniej zamożnych ludzi jest to poważny wydatek. Na tym jednak wady się nie kończą. Stacjonarna wersja na trwałe zmieni wygląd naszego ogrodu. Nawet jeśli po roku korzystanie z basenu się nam znudzi to i tak będzie on dalej w ogrodzie i bardzo możliwe, że zacznie nam przeszkadzać, a cena jego demontażu to kolejny, ogromny wydatek. Baseny te wymagają także większej kontroli jeśli chodzi o zachowanie czystości i dobrego stanu technicznego. Nie da się ich tak po prostu złożyć na zimę, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Na koniec bardzo ważna sprawa. Należy pamiętać o tym, że jeśli basen stacjonarnych naszych marzeń ma mieć więcej jak 30m2 powierzchni to konieczna będzie zgoda administracyjna na jego zbudowanie. Jej brak oznacza samowolę budowlaną i często niestety wysokie kary.

Baseny przenośne

                Pod wieloma względami baseny przenośne wypadają dzisiaj dużo lepiej od tych stacjonarnych. Zacznijmy oczywiście od samej ceny. Naprawdę duży basen ogrodowy, taki w formie stelażowej, to wydatek od kilkuset do góra 5-6 tysięcy złotych, co w porównaniu z kosztami budowy stacjonarnego, stanowi niewielki ułamek. Baseny przenośne, dzięki swoim imponującym rozmiarom, naprawdę oferują podobne możliwości do rozrywki jak te wkopane w ziemię i to nie tylko dla rodziny, ale także dla naszych gości kiedy organizujemy chociażby jakąś imprezę czy zwykłe spotkanie. Największą zaletą basenów przenośnych jest jednak to, że w każdej chwili możemy je złożyć. W ten sposób nigdy nie tracimy powierzchni naszego ogrodu. Jeśli sezon ciepłej pogody się kończy albo po prostu nie chcemy przez jakiś czas korzystać z basenu, to w kilkadziesiąt minut go składamy i chowamy na strych czy do piwnicy. Jego ponowne rozłożenie zajmie mniej więcej tyle samo czasu. Łatwiej jest także w kwestii czyszczenia. Powierzchniowo te baseny są mniejsze, a więc łatwiej utrzymać je w należytej czystości. Również wydatki związane z zapewnieniem wody będą mniejsze, bo tej potrzeba po prostu o wiele mniej.

Co w takim razie wybrać?

                Prawdą jest niestety to, że jeśli już chcemy basen stacjonarny to jego wykonanie najlepiej planować razem z budową domu. Łatwiej wtedy umieścić basen w odpowiednim miejscu ogrodu tak, aby zwyczajnie nie przeszkadzał nam na co dzień. Jego dobudowanie w późniejszym okresie jest już dużym wyzwaniem. Zdecydowanie polecamy jednak wypróbowanie basenów przenośnych. W ofercie Intex znaleźć można wiele rodzajów takich basenów, które różnią się nie tylko konstrukcją, ale także wielkością. Daje to dużą swobodę wyboru i dopasowania do indywidualnych potrzeb. Warto nadmienić także, że raz kupiony basen o który będziemy dbać, może nam służyć naprawdę kilka długich sezonów.

Komentarze

Zostaw komentarz