Jak rozstawić basen rozporowy

Na: Komentarz: 0 Trafienie: 17458

W ofercie przygotowanej przez Intex, biorąc pod uwagę oczywiście baseny, do wyboru mamy 3 ich podstawowe rodzaje pod względem konstrukcji. Mogą to być więc baseny dmuchane, stelażowe bądź też rozporowe.

W zdecydowanej większości baseny dmuchane są niewielkie i przeznaczone w głównej mierze dla dzieci. Z kolei baseny stelażowe mają pokaźne rozmiary i nie zmieszczą się do każdego ogrodu, a do tego trochę kosztują i nie każdego będzie na nie stać. Najlepszą alternatywą są więc baseny rozporowe i te faktycznie cieszą się one największą popularnością. Są przestronne, ale jednocześnie nie zajmują dużo miejsca, szybciej się je rozkłada i oczywiście cena może być dla wielu atrakcyjna. Teoretycznie rozłożenie takiego basenu nie powinno zająć więcej jak 30 minut. Intex do każdego swojego produktu dodaje profesjonalną instrukcję na płycie DVD, jednak z doświadczenia wiemy, że pierwsze w życiu rozłożenie takiego basenu może być kłopotliwe. Ten prosty i krótki poradnik na pewno ułatwi więc Państwu wykonanie pierwszego rozłożenia basenu rozporowego od Intex. Zabieramy się więc do pracy!

Wybierz odpowiednie miejsce

                W przypadku basenów rozporowych bardzo istotne jest przede wszystkim utwardzenie gruntu. Małe baseny rozporowe dobrze jest postawić chociażby na tarasie, ale wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe. Basenu nie powinno się po prostu rozkładać na jakimś piasku lub na przykład świeżo przekopanej ziemi. Najlepszy będzie teren z solidną darnią trawy, gdzie powinno być w miarę stabilnie. Trzeba pamiętać o tym, że o ile sam basen waży nie wiele, tak po wlaniu do niego wody ciężar zwiększy się kilkunastokrotnie. Idealnym miejscem będzie możliwość ustawienia basenu w miejscu częściowo nasłonecznionym, a częściowo zacienionym co da nam swobodę w relaksowaniu się w wodzie. Teren koniecznie należy uprzątnąć z wszelkich kamieni, patyków i innych rzeczy, które mogą uszkodzić poszycie. Warto zaopatrzyć się tutaj w matę pod basen. Ta dodawana jest do niektórych zestawów z basenami od Intex, a jeśli jej nie posiadamy to opłaca się ją dokupić. Uchroni ona dno poszycia przed uszkodzeniami. Jeśli jest taka możliwość to warto basen odsunąć nieco od drzew. Docenimy to posunięcie, gdyż mniej zanieczyszczeń będzie wpadało nam do wody. Nie zapomnijmy również o tym, że teren pod basen powinien być stosunkowo płaski, bez większych spadków.

Ustawiamy basen na wybranym i przygotowanym terenie

                Po uprzątnięciu terenu i położeniu maty możemy ułożyć na niej swój basen rozporowy od Intex. Warto w tym momencie zainteresować się w którym miejscu wystaje zawór do spuszczania wody. Basen powinniśmy ustawić tak, aby po sezonie wypuszczenie wody nie stanowiło problemu, a więc zawór tam, gdzie woda będzie mogła spłynąć, chociażby skierowany w stronę kratki odpływowej w ogrodzie. Całe poszycie basenu rozkładamy sobie tak, aby mniej więcej tworzyło ono równomierne kształty i pompowało się późnej bez zagnieceń. Poszycie basenu rozporowego z powodzeniem można napełnić powietrzem korzystając z pompki elektrycznej co oszczędzi nam cięższej pracy fizycznej. Kołnierz basenu jest jego najistotniejszym elementem, gdyż to on odpowiada za ostateczną stabilność całej konstrukcji i ten element, pompowany osobno, warto uzupełniać powietrzem z wykorzystaniem pompki ręcznej. Kołnierz pompujemy z umiarem, a więc nie przesadnie, gdyż musimy brać pod uwagę fakt, że w czasie silnego nasłonecznienia materiał trochę się wyciągnie i zbyt dużo powietrza spowoduje jego trwałe odkształcenie. Przy odpowiednim ciśnieniu w kołnierzu materiał powróci do oryginalnych rozmiarów jak ostygnie. Teraz jest moment na dołączenie pompy wody bądź też zaślepienie otworu jeśli pompy nie posiadamy, zaślepka zawsze znajduje się w zestawie z basenem.

Napełniamy basen wodą

                 I tak doszliśmy do ostatniego etapu, czyli wpuszczenia wody. Dobrą radą jest tutaj wpuszczenie do basenu na początek minimalnej ilości wody tak, aby w pełni zakryć całe dno poszycia. Robimy to po to, aby upewnić się ostatecznie, że dno dobrze rozłożyło się na przygotowanym wcześniej terenie, żadne ostre elementy go nie dotykają, a do tego sprawdzamy czy basen został dobrze wypoziomowany. Bogatsi o taką wiedzę uzupełniamy basen wodą do dolnej krawędzi kołnierza. Na tym koniec, już możemy zaczynać wodny relaks!

Komentarze

Zostaw komentarz