Kajak Challenger K1 – recenzja

Na: Komentarz: 0 Trafienie: 6449

Od dłuższego już czasu w ofercie Intex znaleźć można dmuchany kajak Challenger K1 w nieco odświeżonej wersji wobec swojego starszego brata. Osoby, które miały styczność z tym dmuchanym kajakiem kilka lat temu z pewnością wiedzą jak on się prezentował i jakie były jego największe wady. 

Tym razem Intex nie tylko odświeżył trochę wygląd kajaka, ale także popracował nad tym co było największą bolączką poprzedniej wersji, a więc słabą stabilnością na wodzie oraz trudną sterownością, w szczególności przy nieco większym wietrze. W efekcie dzisiaj za niewielkie pieniądze możemy kupić sobie kajak, który sprawdzi się nie tylko do plażowego opalania się w wodzie, ale także może być z powodzeniem wykorzystywany do spływów spokojniejszymi rzekami czy chociażby do zwiedzenia pięknych jezior. Czym charakteryzuje się kajak dmuchany Challenger K1?

Jednoosobowy, ale bardzo wygodny

                Challenger K1 to kajak stworzony z myślą o amatorach wodnych podróży. Choć z pozoru wydaje się dość niewielki to jednak po wejściu do niego okazuje się być wygodny. Challenger K1 dedykowany jest dla jednej osoby o maksymalnie średniej posturze, gdyż jego maksymalna, bezpieczna wyporność wynosi około 100kg. Choć w samym kajaku nie pozostaje zbyt wiele miejsca na przechowywanie dodatkowych rzeczy po wejściu do niego na dziobie łodzi producent zamontował specjalną siatkę elastyczną, pod którą z powodzeniem możemy schować wiele drobnych przedmiotów. Spokojnie włożymy tam nawet drobną elektronikę, jeśli oczywiście wcześniej zapakujemy ją w wodoodporne torebki. Kajak ten ma 274cm długości, 33cm wysokości i 76cm szerokości w najszerszym miejscu, a więc tam gdzie znajduje się siedzisko dla osoby. Warto pamiętać o tym, że miejsce przeznaczone dla osoby jest nieco węższe niż 76cm, gdyż po obu stronach mamy oczywiście burty.

Co na wyposażeniu?

                Naprawdę niedrogi kajak Challenger K1 dostał od producenta dość bogate wyposażenie, które w zupełności wystarczy do amatorskiego pływania po wodzie. Po pierwsze do zestawu dołączone jest oczywiście podwójne wiosło, które możemy dowolnie skracać lub wydłużać. Wiosło jest wykonane z aluminium, a jego łopatki są wykonane z bardzo wysokiej jakości wytrzymałego tworzywa sztucznego. Oprócz tego w zestawie od razu znajduje się ręczna pompka do napompowania kajaka, jak i specjalny wężyk, który stanowi dla niej przedłużkę. Producent pomyślał również o łatce na wypadek przebicia kajaka oraz o bardzo poręcznej torbie do wygodnego przenoszenia kajaka po wypuszczeniu z niego powietrza. Do torby mieści się kajak razem ze wszystkimi akcesoriami. Ciekawostkę stanowi tutaj łatka naprawcza, którą można zakładać nawet na mokry ponton, także na część, która aktualnie znajduje się w wodzie.

Jakość wykonania

                Challenger K1 został wykonany w głównej mierze z wysokiej jakości winylu, a więc popularnego dzisiaj materiału PVC. W ten sposób kajak jest odporny na działanie promieni słonecznych, a więc nie "wyciąga" się w słoneczne dni, ma dużą wytrzymałość na otarcia i jest o wiele solidniejszy, przez co nie buja się nadmiernie na wodzie, nie łamie i łatwiej się nim steruje. To właśnie dzięki zastosowaniu materiału nowa wersja Challenger K1 jest dużo lepsza od poprzednika. Kajak ma dmuchane dno przez co jest o wiele wygodniejszy. Do tego w środku znajduje się dmuchane siedzisko dla zwiększenia komfortu. Dla bezpieczeństwa dookoła łodzi rozwinięta jest linka, która ułatwia przenoszenie i przyciąganie kajaka, ale może także sprawdzić się jako uchwyt w przypadku wywrócenia się łodzi. Ważną zaletą jest także pojawienie się tzw. zaworów bostońskich. To nowoczesny system pozwalający bardzo szybko napompować dmuchany kajak, ale także i równie szybko oraz dokładnie spuścić z niego powietrze.

Podsumowując, kajak Challenger K1 to produkt z niższej półki cenowej, który jednak pomimo tego charakteryzuje się przyzwoitą jakością wykonania i bogatym wyposażeniem dodatkowym. Niewielka ilość miejsca na bagaż nie pozwoli wypłynąć w dalsze podróże, ale do rekreacyjnego pływania po wodzie nadaje się wręcz idealnie. Warto tutaj podkreślić, że tworzywo PVC jest odporne nawet na słoną wodę przez co można stosować go chociażby na morzu.

Komentarze

Zostaw komentarz