Mata solarna - recenzja produktu

Na: Komentarz: 0 Trafienie: 29151

Od tego sezonu firma Intex oferuje ciekawy produkt w postaci maty solarnej, która jest uzupełnieniem przykryć bąbelkowych. Takie połączenie z pewnością sprawi, że woda w naszym basenie będzie miała zdecydowanie wyższą temperaturę w chłodniejsze dni.

W tym przypadku matę podłącza się bezpośrednio do systemu pompującego i filtrującego wodę, a więc jest to rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które korzystają z pomp basenowych. Jak sprawdza się ta mata solarna?

Mata, którą używasz nawet w trakcie kąpieli w basenie

                Dotychczasowe przykrycia solarne oferowane przez naszą firmę to pewnego rodzaju folie bąbelkowe, które rozkłada się bezpośrednio na wodzie. Bąbelki powietrza wcale nie są tutaj przypadkowe. Po wystawieniu na słońce powietrze znajdujące się w bąbelkach bardzo szybko się ogrzewa. Bezpośrednia styczność z wodą sprawia, że ciepło z tych bąbelków jest od razu oddawane do wody. Różnica pomiędzy matami solarnymi a przykryciami jest taka, że w przypadku przykryć solarnych basen w dzień trzeba wyłączyć z użytkowania, gdyż folia znajduje się na tafli wody. Produkt ten natomiast sprawdza się idealnie w nocy zapobiegając wychładzaniu się wody. Matę solarną firmy Intex przyłącza się bezpośrednio do układu filtrującego wodę, co w praktyce oznacza, że  możemy korzystać z basenu w trakcie gdy mata podnosi stopniowo temperaturę wody, w zależności od warunków atmosferycznych nawet o 5 stopni.

Konstrukcja jak w samochodowej chłodnicy

                Konstrukcję maty solarnej można częściowo porównać do samochodowej chłodnicy, choć w tym wypadku zadaniem elementu nie jest chłodzenie, a podgrzewanie wody. Mata posiada dwa otwory do podłączenia węży przez które płynie woda. Jeden otwór jest na wejściu do maty, a drugi na jej wyjściu. Choć mata ma tylko 1.20m długości to droga, jaką musi pokonać woda po wpłynięciu do jej środka, jest znacznie dłuższa. Mata ma w swoim środku niewielki kanał wodny, który wije się od jednej krawędzi do drugiej przez całą jej długość. Zmniejszona średnica otworu i wydłużenie całego kanału sprawiło, że przez dłuższy czas woda znajduje się w macie, która wystawiona została na działanie promieni słonecznych. Wykonana z bardzo nowoczesnego materiału szybko gromadzi ciepło z energii słonecznej i od razu przekazuje je do wody, która przepływa wąskim i bardzo długim kanalikiem. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu mata ta jest o wiele wydajniejsza, a do tego po nie koliduje nam gdy chcemy korzystać z naszego basenu. My spędzamy miło czas w wodzie, a mata spokojnie w tym czasie podgrzewa wodę i to zupełnie za darmo.

Zapomnij o wysokich rachunkach za prąd

                Oczywiście znamy rozwiązania o wiele szybsze i wydajniejsze jeśli chodzi o podgrzewanie wody w większych basenach, ale niestety wiąże się to z dużymi wydatkami. Same urządzenia do elektrycznego podgrzewania wody są przecież niezwykle kosztowne. Do tego dochodzi ich ogromna moc, która pochłania spore ilości energii elektrycznej, za którą to przyjdzie nam potem słono zapłacić. Za matę solarną płacimy tylko raz, a później korzystamy już z darmowej energii słonecznej do podgrzania naszej wody w basenie.

Dobór liczby mat do wielkości basenu

                Warto wspomnieć o tym, że jedna mata solarna jest w stanie podgrzać dość szybko wodę nawet o 5 stopni, ale do określonej ilości. Wystarczy do okrągłych basenów o średnicy do około 300cm oraz prostokątnych o wymiarach do 260x160cm. W przypadku większych basenów czas nagrzewania wody może się znacząco wydłużyć, ale maty można łączyć ze sobą szeregowo. Do największych basenów Intex o średnicy czy długości ponad 5 metrów warto zastosować 4 do 5 takich mat. Przy basenach średniej wielkości najlepiej sprawdzą się 2-3 maty solarne.

Odpowiednie ułożenie

                Maty solarne pasują do węży o średnicy 32 oraz 38mm, a do ich poprawnego działania ważne jest także odpowiednie ułożenie. Warto pamiętać o tym, aby matę odpowiednio ułożyć przed podłączeniem do układu filtrującego wodę. Do tego kładziemy ją w miejscu doskonale nasłonecznionym. Musimy pamiętać także o tym, że mata nie powinna znajdować się wyżej niż lustro wody.

Mata solarna to kolejne, genialne rozwiązanie Intex, które nie tylko ograniczy Twoje rachunki związane z użytkowaniem basenu, ale także uprzyjemni Ci czas spędzony w wodzie.

Komentarze

Zostaw komentarz