Piasek kwarcowy do pompy basenowej

Na: Komentarz: 0 Trafienie: 20355

Pompy basenowe, które znajdziemy między innymi w ofercie firmy Intex, posiadają specjalny filtr piaskowy, zamiast standardowego kartuszowego. Różnica między obydwoma rozwiązaniami jest oczywiście diametralna.

W przypadku filtra kartuszowego mamy do czynienia przede wszystkim z bardzo szybkim zapychaniem się filtra i jego zużyciem, a do tego filtracja ta jest daleka od doskonałej, gdyż drobniejsze zanieczyszczenia i tak będą przenikały. W efekcie taki filtr trzeba wymieniać nawet po kilka razy w sezonie i, choć koszt jego zakupu nie jest specjalnie wysoki, to z drugiej jednak strony może to być mocno irytujące. Warto pamiętać o tym, że baseny ogrodowe łapią strasznie dużo zanieczyszczeń z racji swojej otwartej konstrukcji. Jeśli basen jest w pobliżu drzew to filtr potrafi się zapchać nawet po kilku dniach działania. Filtry piaskowe mają nieco inną zasadę działania. W tym wypadku w filtrze znajduje się specjalny zbiornik wypełniony piaskiem kwarcowym o odpowiedniej granulacji. Kwarc jest niesamowicie wytrzymałym materiałem, który nawet latami potrafi zachować swoją drobną ziarnistość. Woda pod ciśnieniem z pompy przepływa przez piasek i tam osadzają się wszelkie zanieczyszczenia. Jest to zjawisko bardzo znane w przyrodzie. Chcąc napić się wody z jeziora warto obok niego odkopać mały dołek w piasku i pić wodę, która zacznie się w nim gromadzić, będzie ona świetnie przefiltrowana.

Najważniejszym jest dbać o filtr

                W przypadku filtrów piaskowych producenci zalecają wymianę w dość różnorodnych okresach czasowych, ale przyjmuje się, że po 2 sezonie używania takiego filtra na 3 warto już wsypać nowy piasek i przy okazji dobrze oczyścić cały filtr. Musimy jednak pamiętać o tym, że na trwałość filtra piaskowego ogromny wpływ ma to jak dbamy o naszą wodę i o sam filtr. Aby jak najdłużej zachować jego dobre parametry musimy utrzymywać wodę na odpowiednim poziomie pH. Do tego zawsze dokładnie oczyśćmy i osuszmy filtr przed schowaniem całego basenu na sezon zimowy.

Dlaczego piasek kwarcowy należy wymieniać?

                Niektórym może wydawać się dość dziwne, że w ogóle piasek podlega jakiejkolwiek wymianie. Związane jest to jednak tak naprawdę z kilkoma czynnikami. Po pierwsze kwarc będzie się wycierać jeśli woda płynie przez filtr w drugą stronę, a jak wiadomo od czasu do czasu należy zmienić przepływ wody, aby właśnie oczyścić piach z wszelkich zanieczyszczeń. Problemem jest także to, gdy z basenu korzystamy bardzo nieregularnie, a jest to dość normalne w przypadku ogrodowego użytku. Zawilgocony piach, który długo nie schnie gdyż jest szczelnie zamknięty, stanowi doskonałe wręcz źródło dla różnorodnych bakterii oraz drobnoustrojów. Bakterie te po pewnym czasie stają się dla nas naprawdę niebezpieczne, gdyż swobodnie dostają się do wody, która wpada następnie do naszego basenu. To właśnie z tego powodu tak ważne jest dobre osuszenie filtra piaskowego przed jego schowaniem na zimowy sezon. Pamiętając o okresowych wymianach filtra na pewno woda w naszym basenie zawsze będzie czysta.

Komentarze

Zostaw komentarz