Pielęgnacja basenów ogrodowych

Na: Komentarz: 0 Trafienie: 9423

W letni, gorący dzień, z pewnością nie ma nic przyjemniejszego jak kąpiel w przyjemnie chłodnej wodzie basenu. Nie każdy lubi zażywać wodnej rozrywki w dużym gronie ludzi gdzieś na miejskich basenach, a więc z pewnością świetną alternatywę stanowi tutaj przydomowy basen.

Daje on mnóstwo rozrywki dla dorosłych i dzieci, możliwość relaksu po każdym ciężkim dniu, a do tego oszczędność czasu i pieniędzy. Musimy jednak pamiętać o tym, że posiadanie takiego basenu wiąże się także z pewnymi obowiązkami. Przychodząc na basen miejski korzystamy z czystej wody za co płacimy i nie obchodzi nas to w jaki sposób woda jest utrzymywana w czystości, ma być bezpieczna i tyle. Posiadając własny basen to na naszych barkach spoczywa konieczność utrzymania wody w należytej czystości. Jak to zrobić?

Pompy wody z filtrami

                Wybierając dla siebie basen stelażowy lub rozporowy oczywistym wyposażeniem dodatkowym staje się pompa wody. Współczesne pompy wyposażone są w nowoczesne układy filtrujące w postaci filtrów kartuszowych bądź też piaskowych. Jeśli nie posiadamy pompy z wkładem filtrującym to warto zacząć od jej dokupienia. W ofercie Intex znaleźć można wiele pomp o wydajnościach dopasowanych do różnych wielkości basenów. O wiele lepszym wyborem są pompy z filtrem piaskowym. Choć droższy to jest bardziej skuteczny, a do tego nie wymaga tak częstej wymiany jak standardowy wkład. Bardzo często taki filtr starcza na cały sezon. Filtr zbiera wszystkie większe zanieczyszczenia z wody, które zostały zassane przez pompę. Koniecznie należy więc regularnie doglądać filtrów. W przypadku tych kartuszowych będziemy je musieli wymieniać dość często, nawet kilka razy w sezonie. Nie jest dobrym pomysłem czyszczenie takiego filtra, gdyż będzie on jedynie pozornie oczyszczony. To idealne siedlisko dla bakterii niewidocznych gołym okiem. Wkłady filtrujące do pomp, dostępne w ofercie Intex, nie są drogie i dlatego nie warto na nich oszczędzać. W przypadku filtrów piaskowych wymianie podlega sam piasek kwarcowy, który kupimy w specjalnych opakowań. Piasek zachowuje swoje dobre właściwości filtrujące dłużej niż standardowy wkład, choć naturalnie także ma pewną ograniczoną żywotność.

Zabieramy się za zanieczyszczenia niewidoczne dla oczu

                Doglądając filtra w pompie wody zadbaliśmy o wizualne oczyszczenie wody w basenie. Nadszedł więc teraz czas na zabranie się za to co niewidoczne. Woda stojąca w basenie jest niestety świetnym środowiskiem do rozwoju glonów, a przede wszystkim bakterii. Niektóre z nich potrafią być groźne dla zdrowia, i to nie tylko dzieci. Na rynku dostępne są jednak specjalne środki do oczyszczania wody z bakterii, grzybów jak i glonów. Ich działanie powinniśmy wspomagać koagulantem, czyli specjalnym środkiem, który zbija zanieczyszczenia w większe grupy umożliwiając tym samym ich odfiltrowanie przez wkład znajdujący się w pompie wody, o który zadbaliśmy już wcześniej. Dobrym sposobem na pozbycie się niewidzialnych zagrożeń znajdujących się w wodzie jest także chlorowanie wody. W propozycji od Intex znajdziemy zarówno pływające dozowniki do chemii basenowej jak i same tabletki z chlorem, który jest skuteczny, ale jednocześnie bezpieczny dla zdrowia.

Prewencja, czyli sprawdzamy poziom pH

                Na wyposażeniu każdego posiadacza basenu ogrodowego powinien znaleźć się także miernik poziomu pH wody. To niezwykle ważna właściwość wody, a sprawdzanie poziomu pH stanowi zwykłą prewencję, która utrudni bakteriom, grzybom i glonom rozwijanie się w naszej wodzie. Woda w basenie powinna mieć odczyn obojętny, który mieści się w granicach 7 do 7.4 pH. Im dalej powyżej tej granicy tym woda staje się bardziej zasadowa, a poniżej 7 pH ma odczyn kwaśny. To właśnie w zakwaszonej wodzie najszybciej rozwijają się niebezpieczne bakterie, a z kolei w zasadowej glony. Na rynku mamy szeroki wybór niedrogich środków do utrzymywania prawidłowego poziomu pH wody napuszczonej do basenu. Dodatkowym elementem prewencyjnym może być zwykła mata do przykrywania basenu, która znajduje się w zestawie wielu produktów od Intex lub można ją dokupić za niewielkie pieniądze.

Komentarze

Zostaw komentarz