Pompy basenowe

Na: Komentarz: 0 Trafienie: 21397

Popularność basenów ogrodowych stale rośnie i nie chodzi tutaj zdecydowanie o ogromne baseny murowane, które wciąż dużo kosztują, są drogie w utrzymaniu, a do tego wymagają bardzo dużego ogrodu. Chodzi zdecydowanie o baseny stelażowe czy też, nieco tańsze, rozporowe. Staje się to już typowy widok w naszym ogrodach, gdzie całe rodziny w ciepłe dni latem korzystają z wodnej rozrywki.

Oszczędzamy w ten sposób pieniądze bo nie musimy płacić za publiczne baseny, ale zwiększamy także swoje bezpieczeństwo. Jakże często ludzie szukają przecież ochłody nad niestrzeżonymi kąpieliskami, gdzie zagrożenie dla naszego zdrowia i życia jest duże. Mało tego, woda w basenie przydomowym może być o wiele czystsza niż w takim kąpielisku, jeśli oczywiście odpowiednio o to zadbamy. Podstawą do utrzymania należytej czystości wody w basenie są specjalne pompy. To o nich właśnie chcielibyśmy teraz nieco opowiedzieć.

Przydatność pomp wody do basenów

                W przypadku basenów dostępnych w ofercie Intex to każdy z modeli rozporowych lub stelażowych, niezależnie od wielkości, posiada odpowiednie otwory do podłączenia pompy. W wielu przypadkach możemy nawet kupić od razu zestaw z pompą wody, a jeśli jej nie mamy to zdecydowanie warto ją dokupić osobno. Pompa stanowi bowiem podstawowy element odpowiadający za filtrację wody. Nieustannie pracując stopniowo przepompowuje całą wodę znajdującą się w basenie i oczywiście zwraca ją znów do zbiornika. Najważniejszym elementem pompy jest specjalny wkład filtrujący, który może być wykonany w dwóch technologiach. Be względu jednak na rodzaj wkładu to jego zadaniem jest zatrzymywanie wszelkich mniejszych i większych zanieczyszczeń wyłapanych z wody. Nam pozostanie już tylko zebranie „śmieci” z tafli wody za pomocą specjalnych siatek do łowienia.

Rodzaje filtrów w pompach wody

                Współczesne pompy wody, które znaleźć można w ofercie Intex, posiadają dwa różne systemy filtracji, w zależności oczywiście od konkretnego wyboru. Tańsze rozwiązanie to filtry kartuszowe, a więc specjalne siateczki odławiające większe zanieczyszczenia. Filtr ten jest skuteczny, ale niestety wadą rozwiązania jest szybkie zapychanie się wkładów przez co trzeba je regularnie wymieniać. Na szczęście jednak nie jest to drogie akcesorium. Dużo droższe są filtry piaskowe, ale z drugiej strony także i bardziej wydajne. W tym przypadku za filtrację odpowiada specjalny piach znajdujących się w filtrze. Piasek ma to do siebie, że jest w stanie zatrzymać nawet bardzo drobne zanieczyszczenia, które filtr kartuszowy zwyczajnie przepuści. Do tego filtry piaskowe mają większą żywotność i przy mniejszych basenach mogą wystarczać nawet na cały sezon co sprawia, że choć droższe od kartuszowych zdecydowanie większy wydatek jest tylko pozorny.

Wydajność pomp basenowych

                Istotnym parametrem pompy basenowej jest jej wydajność i koniecznie trzeba zwrócić na nią uwagę gdy dokonujemy zakupu. Pompy dołączone już do zestawów z basenami Intex są oczywiście odpowiednio do nich dopasowane. Wydajność to ilość wody jaką pompa jest w stanie w ciągu godziny przez siebie przepompować. Im basen jest większy tym większa musi być jej wydajność. Przy mniejszych basenach nie trzeba kupować bardzo mocnych pomp, gdyż to tylko niepotrzebne koszty za energię elektryczną, mocniejsza pompa ma oczywiście większe zapotrzebowanie na energię.

Jak dbać o pompę wody?

                Pompy wody do basenów nie są bardzo drogie, ale jeśli już decydujemy się na zakup to na pewno chcemy, aby służyła nam ona jak najdłużej. W przypadku pomp z oferty Intex na pewno można liczyć na wysoką jakość poszczególnych elementów z których składa się pompa, co już zdecydowanie wydłuża żywotność. Podstawą jest na pewno jednak regularne doglądanie filtrów. Zapchany filtr nie tylko nieefektywnie będzie oczyszczał wodę, ale także stanie się świetnym siedliskiem do rozwoju bakterii, glonów i grzybów, co skutecznie zanieczyści również i pompę. Obsługa tego urządzenia w głównej mierze polega jednak na jego odpowiednim przechowywaniu zimą. Gdy zwijamy już nasz basen to pompę należy dokładnie osuszyć, a następnie odłożyć na zimę w suche i w miarę ciepłe miejsce.

Komentarze

Zostaw komentarz