Stosowanie chemii basenowej

Na: Komentarz: 0 Trafienie: 60098

 Utrzymanie krystalicznie czystej wody w basenie jest priorytetowym zadaniem. Brudna i stojąca woda nie tylko nieładnie wygląda i do tego brzydko pachnie. Jest to jednak również idealne siedlisko dla bakterii i drobnoustrojów, którą są niebezpieczne dla naszego zdrowia, a czasem nawet i życia. 

               Dobry stan wody staje się jeszcze istotniejszy wtedy, gdy z naszego basenu korzystają małe dzieci, będące mniej odporne na tego typu zanieczyszczenia. W wielu przypadkach idealnie sprawdzają się tutaj specjalne multitabletki, które zapewniają kompleksowe oczyszczanie wody i potrafią skutecznie doprowadzić ją do bardzo dobrego stanu. Długotrwale utrzymująca się wysoka temperatura, częste opady deszczu lub liczne zanieczyszczenia wpadające do wody chociażby z drzew mogą sprawić, że stosowanie tych tabletek nie wystarczy. Warto więc wiedzieć jak utrzymać dobry stan wody w kilku prostych krokach.

Zaczynamy od wyrównania poziomu pH wody

                Podstawową sprawą jest stałe kontrolowanie poziomu pH wody znajdującej się w basenie. Powinno się to robić chociaż raz w tygodniu, ale 2 razy w miesiącu to już absolutne minimum. Do sprawdzania poziomu pH wody można kupić specjalne testery lub wykorzystywać papierki lakmusowe. Woda może mieć poziom pH od 0 do maksymalnie 14, a stan obojętny i bezpieczny dla człowieka znajduje się mniej więcej  połowie skali, a więc od 7 do 7.4. W przypadku poziomu poniżej 7 mamy do czynienia z wodą o kwaśnym odczynniku. Powyżej 7 nasza woda staje się już zasadowa i na pewno jest ona bezpieczniejsza od zakwaszonej, ale zbyt wysoka zasadowość także nie jest dobra. Na rynku dostępnych mamy wiele specjalnych środków chemicznych, które mają za zadanie podniesienie lub obniżenie poziomu pH. Stosujemy je w zależności od sytuacji i staramy się dojść do tego idealnego poziomu, im bliżej granicy 7-7.4 tym lepiej i łatwiej będzie nam także utrzymać wodę w dobrej czystości.

Pozbywamy się bakterii i drobnoustrojów

                Ustabilizowanie pH wody jest czynnością podstawową, po której przychodzi czas na zajęcie się bakteriami oraz drobnoustrojami. Tutaj zdecydowanie najłatwiejszym sposobem jest zastosowanie chloru w tabletkach oraz specjalnych dozowników chemii basenowej. Obie te rzeczy znajdują się w ofercie Intex i bardzo często dostajemy je także od razu w zestawie z naszym nowym basenem ogrodowym. Chlor w tabletkach stosujemy według zaleceń producenta, a więc biorąc pod uwagę wielkość basenu i ilość wody jaka się w nim znajduje. Tabletki umieszcza się w specjalnych dozownikach pływających na wodzie. Stosowanie dozowników jest nie tylko wygodne, ale także bezpieczne, gdyż tabletki są szczelnie zamknięte i żadne dziecko nie będzie ich dotykało czy też po prostu ich nie połknie. Dodatkowo można także stosować metody ozonowania wody poprzez wykorzystanie specjalnych urządzeń, także dostępnych w ofercie Intex. Ozonowanie wymaga stosowania mniejszej ilości chloru co ma wiele pozytywnych aspektów dla zdrowia.

Basen zrobił się zielony

                Niestety nawet utrzymując pH na odpowiednim poziomie i regularnie stosując tabletki z chlorem może dojść do sytuacji, gdzie nasza woda w basenie zacznie robić się zielona. To efekt rozwijania się alg i różnego rodzaju glonów, które czasem niestety potrafią stać się odporne na chlor. W takich przypadkach nie pozostaje nam nic innego jak zaopatrzyć się w specjalne preparaty chemiczne, które zabijają i usuwają algi oraz glony. Koniecznie należy wtedy również zająć się dokładnym wyczyszczeniem dna i ścianek basenu, najlepiej stosując urządzenia do czyszczenia od Intex.

Pamiętajmy o podstawach

                W walce z zanieczyszczeniami wody w basenie nie możemy oczywiście zapominać o podstawach. Regularnie kontrolujmy stan filtra w pompie i wymieniajmy go w razie potrzeby. Dobrze jest się także zaopatrzyć w specjalną matę do przykrywania basenu (jeśli jej nie mamy) i regularnie stosować. Zakryta woda nie będzie łapała zanieczyszczeń w czasie, gdy z basenu nie korzystamy. Można również kupić oczyszczacz do stóp, który nie dopuszcza do wnoszenia większych zanieczyszczeń podczas wchodzenia do basenu.

Komentarze

Zostaw komentarz